Okretanje na petama
Šotokan karatisti verovatno su čuli za ideju “okretanja na petama”, Naročito je sensei Nišijama insistirao na tom principu a otuda i najveći deo mojih sazanja. Čini mi se da korisnost ovog principa nije uvek razumljiva učenicima. Neke škole vežbanja i “instruktori” unose konfuziju oko ovog principa. Ja sam odavno promišljam ovu problematiku i želim da podelim svoje stavove sa vama.
Ovde ću izneti jedan iskustvenistav: Pravilno vežbanje je ne samo tehnički efikasno nego ujedno i zdravo – ne traumatizira telo. Zglob kolena najviše se povređuje usled rotacionog napora u situaciji kada je optrećen nošenjem težine tela. Okretanjem na peti bez sumnje znatno su smanjene rotacione sile koje deluju na zglob kolena.
Pritisak na tlo i konekcija sa tlom
Da li je ideja o “konekciji sa tlom” samo prazna ideju? Da li je ovo samo mentalna slika koja nam pomaže da zadržimo nisko težište pri iskoraku ili rotaciji tela?
Potrebno vizualiziranje i stvaranje mentalne slike o pritisku na podlogu i konekciji sa tlom, to će svakako imati i realne posledice. Kada su pete na podu, telo održava dobru fizičku vezu sa podoma ako se digne peta, to prouzrokuje mnogo više od nedostatka veze i smanjenje trenja, Dakle kada je peta na gore, ili “žvaće” , posledično kukovi imaju tendenciju izdizanja ovo izaziva nedostatak stabilnosti i slabu konekciju tela sa podom.
Brzina
Da li je brzina veće kad su pete na tlu ? Kod okretanja oko prednje noge svakako je poluprečnik od vertikalne ose trupa do pete manji od rastojanja vertikalna osa prsti. Smanjivanjem poluprečnika rotacije pri istoj upotrebljenoj sili rotacija će biti brža. Ponekad smo u prilici da pravimo kompromis između brzine i drugih faktora, ponekad je uredu blagi gubitak brzine ako na primer poboljšavamo stabilnost ili silu.
Kontrola
U skoro svim slučajevima, pete oslonjene na tlo mogu da obezbede bolju kontrolu, istovremeno pružajuči konekciju sa tlom. Kada se rotiramo ukoliko su pokretni delovi tela bliže centru imamo više kontrole. Imajući noge približene sa petama na tlu toće često pomoći da se poveća kontrolu tokom pokretu, jer to obezbeđuje da pokretni delove tela budu bliže u odnosu na osu rotacije. Osim toga, kontrola je pojačana korišćenjem odgovarajućeg poravnanjem kukova, koji je lakše dostignuti pri okretanju na peti.
Efikasnost
Da li je kretanje efikasnije sa petama nadole? Opet, to zavisi od vrste kretanja. Ponekad, postoji više mobilnost sa petama nagore. Ponekad, postoji više kontrole sa potpeticama nadole.
Kada se okretati na vrhu tabana ?
Postoje iznimke u odnosu na princip da se uvek treba okretati na petama. Za neke okrete je bolje da se obave na vrhu tabana, bar za deo okreta. Tokom standardnog ushirogerija, na primer, okretanjem na vrhu tabana daje veću distancu udarca i pokret je više prirodan.
Za odbrambeni otkorak u stranu dalje od protivnika, okret na peti nije efikasan, a isti i pokretu unapred sa petom na tlu pomoći će kretanje napred
Praktična primena i kretanje u kati
Ako razmatramo pokrete u katama, zaključit ćemo da većinu okreta treba obavljati na petama kao osovini. Treba napomenuti, međutim, da mnogi od ovih pokreta su zadati i nemaju na prvi pogled sasvim prirodan smisao i praktičnost. Na primer: ko bi u Heian Shodan (pod pretpostavkom da se ovaj pokret smatra blokiranjem) izveo treći pokret gedan-barai / zenkutsu-dachi kao što je u kati, ako je namera tog pokreta da blokira udarac usmeren prema grudima? Celishodnije za samoodbranu bi bilo udaljiti se od protivnika sa blokom, ili barem ostati u mesto, za razliku od kretanja unapad. Iz razloga metodologije razvijanja potrebne sposobnosti taj pokret u kati treba izvoditi koristeći petu kao osovinu, dok je za više praktičan okret bolje koristiti vrh tabana kao osovinu. Kao što je često slučaj u katama, način izvršenja može zapravo biti više usmeren na stvaranje određenih svojstava vežbača nego na primenjivost u realnoj samoodbrani.
Rezime
Okretanje na peti: možete doprinositi dosezanju adekvatne distance u određenim tehnikama, i eventualno lakoj pokretljivosti. Podizanje pete međutim, može izazvati nestabilnost i takođe redukciju distance u nekim situacijama. dakle, jedana od glavnih tačaka je držati što je moguće veći deo stopala na podu, imajuti sposobnost prebacivanja tačke rotacije po volji.
Istina je da rotacija na peti zadnje noge obezbeđuje doseg veće distance i veću stabilnost, a bez mnogo gubitka u mobilnosti.